کنکور تجربی و منابع کنکور


چگونه زیست شناسی را ۱۰۰ بزنیم؟

از نظر برخی از داوطلبان در آزمون گروه تجربی در کنکور سراسری، یکی از معیارهای ورود به رشته های پزشکی و دندان پزشکی، بالای ۹۰ زدن درس زیست شناسی در آزمون سراسری است. تقریبا بعید است شما رتبه های تک رقمی یا دو رقمی در آزمون گروه علوم تجربی را پیدا کنید که زیست شناسی را بالای ۸۰ یا ۹۰ نزده باشند. پس، هر چقدر بتوانید نمره بالاتر در درس زیست شناسی بدست آورید، یک گام به ورود به دانشگاه های پزشکی و رویای پزشک شدن نزدیک خواهید شد.

رویای بسیاری از عاشقان پزشکی، ۱۰۰ زدن زیست شناسی در آزمون سراسری است. زیست شناسی از جمله دروسی است که باید مفاهیم را به خوبی متوجه شد و ارتباط معنا دار بین مفاهیم را به صورت ارتباطی و ترکیبی فرا گرفت. گاهی شما مفاهیم را به خوبی می دانید، اما از درک و تجزیه و تحلیل ارتباط معنا داری که به صورت مستقیم و غیر مستقیم بین مفاهیم درس زیست شناسی وجود دارد عاجز هستید. خوب! طراح سوالات هم معمولا روی این موارد متمرکز می شود تا سطح شناخت شما از ارتباطات معنادار در مفاهیم زیست شناسی را بسنجد

مدیریت وقت و حفظ اعتماد به نفس سر جلسه آزمون کنکور علوم تجربی هم درصد زیادی از موفقیت داوطلبان را به دنبال دارد .


نکته های خیلی ساده برای فهم خوب مباحث زیست شناسی

کسی میتواند بالاترین درصد را در زیست شناسی آزمون تجربی بدست آورید که حتی از ویرگول های کتاب های زیست شناسی هم غافل نشده باشید، چه برسد به تحلیل مفاهیم و شکل ها و نمودارها!

نکته برداری و یادداشت بردای در فهم بهتر مسایل زیست شناسی اهمیت دارد. مرور این نکته ها، اهمیت مضاعف.

سعی کنید مفاهیمی که یاد میگیرید را با مفاهیمی که در فصول مختلف با آن سر و کار دارید، به هم ربط دهید. آیا عملکرد دست شما با مغز شما و قلب شما بی ارتباط است؟

هر فصلی که از کتاب زیست شناسی را میخوانید، حتما و صد البته، تست های مربوطه را بزنید تا با کاربرد عملی مفاهیم هر مفصل در شیوه های مختلف طرح تست و پاسخ دهی به آن ها آشنا شوید.

اگر در فصلی از کتاب زیست شناسی درباره عضوی از اندام بدن ذکر شده است، شما باید فیش های مرتبط با اون عضو را در اختیار داشته باشید تا مرور کنید و توانایی ارتباط برقرار کردن مفاهیم فصول را داشته باشید.

شما با ۳ کتاب در درس زیست شناسی طرف هستید، ارتباط معنا دار پیدا کردن بین مفاهیم این سه کتاب اهمیت بسیار دارد. مطالعه ترکیبی هر سه کتاب زیست شناسی را در نظر بگیرید. یعنی مجزا آنها مطالعه نشود. چرا که جزیره های منفک از هم نیستند.

مهارت تست زنی هم در درس زیست شناسی باید جدی گرفته شود .


منابع کمک آموزشی دروس تخصصی : 

1. زیست شناسی : 

منابع معرفی شده توسط مشاوره کنکور گنجینه دانش کتاب زیست شناسی انتشارات خیلی سبز – مولفان کمیل و ابوذر نصری و برای درک بهتر از فصل ژنتیک ، انتشارات تخته سیاه – مولف دکتر آرامفر

2. زمین شناسی : 

منبع معرفی شده توسط مرکز مشاوره کنکور گنجینه دانش کتاب کمک آموزشی زمین شناسی انتشارات خیلی سبز می باشد .

3. ریاضی : 

منابع معرفی شده توسط مرکز مشاوره کنکور گنجینه دانش کتاب کمک آموزشی ریاضی انتشارات مهر و ماه با تالیف آقای میرجلیلی می باشد .

4. فیزیک :

منابع معرفی شده توسط مرکز مشاوره کنکور گنجینه دانش کتب فیزیک گاج نقره ای (میکرو طبقه بندی گاج)

5. شیمی :

منابع معرفی شده توسط مرکز مشاوره کنکور گنجینه دانش کتاب شیمی مبتکران – مولف مهندس بازرگان

 

منابع کمک آموزشی دروس عمومی : 

1. ادبیات فارسی :

منبع معرفی شده توسط مرکز مشاوره کنکور گنجینه دانش کتاب ادبیات فارسی، 5 گنج انتشارات مهر و ماه 

2. زبان عربی : 

منبع معرفی شده توسط مرکز مشاوره کنکور گنجینه دانش کتاب آموزش زبان عربی به زبان ساده انتشارات مبتکران چاپ 23 به بعد با تالیف ایاد فیلی می باشد .

3. معارف اسلامی :

منبع معرفی شده توسط مشاوره کنکور گنجینه دانش کتاب جامع دین و زندگی نقره ای گاج می باشد .

 4. زبان انگلیسی :

منبع معرفی شده توسط مرکز مشاوره کنکور گنجینه دانش 3 جلد کتاب 4 جلدی زبان انگلیسی نوشته آقای کیاسالار از انتشارات شبقره می باشد که جلد چهارم آن ( مورد نیاز برای متقاضیان شرکت در آزمون آیلتس ) نیاز نیست .


چگونگی تاثیر معدل در کنکور 99 تجربی

میزان تاثیر معدل در کنکور سال 99 به میزان 30% و بصورت قطعی می باشد. برای داوطلبان نظام قدیم نمرات امتحاناتی که بصورت نهایی در سال سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی کسب کرده اند تاثیر دارد. و برای داوطلبان نظام جدید معدل سال یازدهم تاثیری ندارد بلکه نمرات امتحانات نهایی سال دوازدهم به اندازه 30 درصد و بصورت قطعی موثر خواهد بود. 

 

تاثیر معدل در کنکور سراسری 99 شامل چه داوطلبانی نمی شود

داوطلبانی که دیپلم خود را سال 84 و ماقبل آن دریافت کرده اند شامل تاثیر معدل در کنکور سراسری 98 نمی شوند همچنین داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را قبل از سال 91 دریافت نموده اند شامل تاثیر نمرات پیش دانشگاهی نمی شوند . هم چنین داوطلبانی که در گروه آزمایشی که با مدرک دیپلم آنها متفاوت است شرکت می کنند نیز شامل تاثیر معدل در کنکور سراسری 99 میشوند اما نحوه تاثیر دروس در کنکور برای این داوطلبان متفاوت است .


تعداد شرکت کننده در کنکور تجربی

642 هزار و 228 نفر در کنکور تجربی 97

580 هزار و 301 نفر در کنکور تجربی 96

519 هزار و 488 نفر در کنکور تجربی 95

 

میزان سختی سوالات کنکور

سوالات کنکور به شکل مفهومی است و این به منزله دشوار بودن سوالات نیست بلکه کسانی که کتاب های درسی را به دقت مطالعه کرده باشند می ‌توانند به سوالات پاسخ دهند. طراحان آزمون کنکور در تدوین سوالات طبق نمودار و دستورالعمل زیر عمل می کنند :

20 الی 30% سوالات ساده

40 الی 60 % سوالات متوسط

20 الی 30% سوالات مشکل


راهکارهایی برای تست زنی درس زیست شناسی

از ترفند ها و روش های رتبه های برتر آزمون سراسری دوره های قبل استفاده کنید.

در فاز نخست تست زنی، شما تست می زنید تا نوع مطالهه شما با مبنای تفکر و نوع نگرش طراح سوال، نظم پیدا کرده و نکات تستی بیشتری را به فیش ها و یادداشت برداری ها اضافه کنید.

در فازه دوم تست زنی، شما تست می زنید تا مطالبی که مطالعه کردید مرور شود و از داخل تست ها، چیزهای بییشتری یاد بگیرید.

در فازه سوم تست زنی درس زیست شناسی، شما باید بتوانید پس از مشاهده صورت سوال و فهم خوب آن، گزینه های غلط و رد گم کنی را شناسایی کنید و به قولی به آنالیز تست برسید. شم باید برای گزینه های غلط مطرح شده، سوال پیدا کرده و و یا دلیل غلط بودن آن گزینه ها را برای خود توضیح بدهید. با این راهکار، از نوع نگرش طراح سوالات، به سوال نگاه می کنید و مهارت تست زنی شما به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت.

پس در مطالعه درس زیست شناسی، مراحل ۲ گانه مفهومی و ترکیبی مد نظر شما باشد تا ذهن شما در برخورد با سوالات زیست شناسی در آزمون سراسری، نگاه چند بعدی را به نگرش تک بعدی (مفهومی صرف)، برتر بداند .


/ 0 نظر / 1708 بازدید